Instagram

Follow Me!

Zakupy

Superfoods z Biedronki – moje nowe odkrycia

Marzec 30, 2016

W dyskontach takich jak Lidl i Biedronka coraz częściej pojawiają się produkty, które mogą być ciekawym elementem zdrowej diety. Na blogu przedstawiałam kiedyś moje zakupy z Lidla z cyklu „Bądź w formie”. Tym razem napiszę o tym, co kupiłam w Biedronce. Wiele z tych produktów można zaliczyć do superfoods, o których pisałam Wam jakiś czas temu tutaj. W dyskoncie można obecnie znaleźć fajne produkty, których do tej pory tam nie było. Sprawdziłam co warto kupić i czy oferowane w tym sklepie produkty są tańsze niż w innych miejscach.

1. For fit: ziarno kakao, jagody goji, babka płesznik

12903827_1314036261945976_308470227_o

Z zaciekawieniem zerknęłam na nowe produkty pod nazwą For Fit. Po sprawdzeniu opakowania okazało się, że właścicielem tej marki jest Mokate, najlepiej znane z cappuccino. Produkty dostępne w asortymencie sklepu pod nazwą For Fit to: babka płesznik i jajowata, jagody goji, ziarno kakao, błonnik jabłkowy. Postanowiłam sprawdzić niemal wszystkie pozycje za wyjątkiem błonnika. Poniżej dokładny opis każdego z produktów, które kupiłam.

For Fit Babka płesznik i jajowata
Skład: 80% nasiona babki płesznik, 20% łuska babki jajowatej
Cena: 3,99 zł za 70 g
Kraj pochodzenia: Polska

Babkę płesznik wykorzystuję w mojej kuchni już od dawna, choć to produkt stosunkowo mało popularny. Jest to obowiązkowy składnik chleba z pełnego ziarna, bo dzięki niemu wypiek zostaje odpowiednio sklejony. Babkę płesznik dodaję też do owsianek i quinoa. Chętnie sięgnęłam po ten produkt z uwagi na jego prozdrowotne właściwości. Babka płesznik wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, pomaga też w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Jak babka płesznik z Biedronki wypada cenowo? Wcześniej za 100 gramów babki płesznik w sklepie ekologicznym na Bielanach zapłaciłam 7,5 zł. W dyskoncie za 3,99 zł dostajemy 70 g, co daje 5,7 zł za 100 gramów – to całkiem dobra cena.

For Fit ziarno kakao
Skład: prażone, kruszone ziarna kakaowca
Cena: 4,99 zł za 50 g
Wyprodukowano w Polsce.

W mojej kuchni wykorzystuję ciemne kakao Decomoreo – uważam, że nie ma sobie równych. Postanowiłam jednak spróbować jak smakują ziarna kakao. Na pierwszy rzut oka ziarna te wyglądają jak drobno pokruszona, ciemna czekolada. Po ich spróbowaniu czujemy mocno kakaowy, jednak pozbawiony słodyczy smak. Mam zamiar testować te ziarenka i dodawać je moich śniadań na słodko. Myślę, że to ciekawa alternatywa dla sypanego kakao. Ziarenka bardzo mi posmakowały – są przyjemnie kakaowe i chrupiące. Warto pamiętać, że kakao w takiej postaci ma dużo błonnika (aż 16 gramów na 100 g), białka i tłuszczu. Za 100 surowego ziarna kakao w sklepie internetowym trzeba zapłacić około 19 zł za 250 gramów, co daje cenę 7,6 za 100 g i 3,8 zł za 50 g. Ziarna kakao w Biedronce kosztują 4,99 za 50 g, więc trochę drożej. Jednak w przypadku sklepu internetowego zazwyczaj dochodzą jeszcze koszty przesyłki.

For Fit Jagody goji
Skład: suszone owoce goji
Cena: 3,99 zł za 40 g = 10 zł za 100 g
Kraj pochodzenia: Chiny

Jagody goji to stosunkowo drogi produkt, nie kupuję go często z uwagi na cenę i smak, który mnie nie zachwyca. Jednak z uwagi na ich zdrowotne właściwości pomyślałam, że nie zaszkodzi ich od czasu do czasu kupić. Jagody pięknie prezentują się na zdjęciach. Może nie jest to bardzo istotne, ale jako blogerka biorę też tego typu aspekty pod uwagę. Porównałam cenę tych jagód do ceny takiego samego produkty z Rossmanna. W tej drogerii dostępne są dwa rodzaje jagód goji – Sante i Bakalland.

Sante: 19,99 zł za 150 gramów = 13,33 zł za 100 g
Bakalland: 15,99 zł za 100 g

Jak widać jagody goji z Biedronki są najtańsze. Najdrożej w zestawieniu wypadają produkty z Bakalland.

2. Intenson: komosa ryżowa (quinoa) i młody jęczmień
suprfoods młody jęczmień

Wśród nowości w Biedronce dostępne są produkty Intenson. W dyskoncie kupimy quinoa, młody jęczmnień, nasiona chia, ksylitol, ostropest plamisty mielony. Ja zdecydowałam się kupić dwa produkty z Intenson, o których piszę poniżej. Nie kupiłam ostropestu, bo mam jeszcze w domu ten produkt (jest bardzo wydajny). Poza tym wersja tej rośliny dostępna w Biedronce jest mielona, ja zaś wolę kupić całe ziarenka i zmielić je w domu. Chciałam kupić też chia, ale okazało się, że są nieekologiczne. I o ile w przypadku innych produktów często kupuję nieekologiczne wersje (rodzynki, daktyle, kasze itp.), to w przypadku tych nasion jestem w ostatnim czasie ostrożna. Mam w domu chia właśnie w wersji nieekologicznej. Zauważyłam jednak pewną zależność – po zjedzeniu puddingu z chia zaczyna boleć mnie głowa. Nie wiem czy to przypadek, zamierzam więc sprawdzić to eksperymentalnie. Póki co – nie kupuję tych nasion w wersji nieekologicznej.

Quinoa Intenson
Skład: 100% komosa ryżowa
Cena: 7,49 zł za 250 gramów
Kraj pochodzenia: Peru
Produkt nieekologiczny.

Jak wiecie w ostatnim czasie w mojej diecie często gości komosa ryżowa. Do tej pory kupowałam quinoa w wersji ekologicznej, ale kiedy zobaczyłam w Biedronce komosę ryżową marki Intenson, postanowiłam dać jej szansę. Komosa z Biedronki to produkt nieekologiczny. Na opakowaniu niestety nie jest napisane, jaki rodzaj komosy ryżowej znajdziemy w środku – nie wiedziałam więc, czy kupuję quinoa białą, czerwoną czy czarną. Po otworzeniu opakowania w domu okazało się, że to komosa biała, co mnie ucieszyło. Za ekologiczną komosę ryżową zapłaciłam ok. 16 zł za 250 gramów (64 zł za 1 kilogram). Nieekologiczne ziarna quinoli kosztują ok. 10 zł za 250 gramów, więc cena z Biedronki – 7,49 zł za 250 gramów jest całkiem korzystna. Identyczna komosa ryżowa w sklepie internetowym kosztuje 6,99 zł za 250 gramów, więc cena jest podobna. Kupując przez internet zazwyczaj zapłacimy jeszcze za przesyłkę.

Młody jęczmień Intenson
Skład: 100% suszonej, mielonej trawy młodego jęczmienia.
Cena: 6,99 za 100 gramów
Kraj pochodzenia: Polska
Produkt nieekologiczny.

Młody jęczmień planowałam kupić już od dawna. Do koktajli dodaję czasem spirulinę, zaś młody jęczmień wydaje się dobrą alternatywą z uwagi na swoje właściwości odżywcze. Młody jęczmień ma też podobno dobre działanie na pracę jelit. Spodobało mi się to, że ten produkt został wyprodukowany w Polsce. Cenowo młody jęczmień z Biedronki wypada korzystnie. W Rossmanie za 200 gramów ekologicznego młodego jęczmienia trzeba zapłacić aż 27,99 zł, co daje 14 zł za 100 gramów. W Biedronce – nieekologiczny młody jęczmień kupimy za 6,99 zł, a więc za mniej niż połowę tej ceny. W sklepie internetowym znalazłam identyczny produkt w cenie 16,99 za 250 gramów, co daje 6,79 za 100 gramów. Tak więc cena w Biedronce jest zbliżona do ceny w sklepie internetowym (z tym, że w sklepie internetowym dochodzi jeszcze cena przesyłki).

Jeśli chodzi o pozostałe produkty marki Intenson to poniżej informacyjnie podaję ceny ksylitolu, nasion chia i ostropestu.
Nasiona chia Intenson
Skład: 100% nasiona chia
Cena: 4,99 za 150 g
Kraj pochodzenia: Paragwaj

Ksylitol Intenson
Skład: 100% ksylitol
Cena: 7,49 zł za 250 g
Kraj pochodzenia: Chiny

Ostropest plamisty mielony Intenson
Skład: 100% mielone ziarna ostropestu plamistego
Cena: 4,49 zł za 200 g

3. Melvit Trendy lunch – pęczak, bulgr, soczewica zielona
trendy lunch melvit

Skład: pęczak jęczmienny 50%, bulgur z pszenicy durum 30%, soczewica zielona 20%
Cena: 4,49 zł za 400 gramów
Wyprodukowano w Polsce.

Kupiłam ten produkt z uwagi na ciekawe połączenie zbóż. To gotowa mieszanka, więc można z niej łatwo przygotować coś pysznego. Wystarczy gotować całość przez 15 min. Zboża stanowią stały element w mojej diecie, więc taka odmiana jest dla mnie jak najbardziej na plus.

4. Batony owocowe Castus
20160329_151447

12802794_1126434440730078_6312407297620800226_n

Batony owocowe z truskawkami Castus
Skład: owoce 96% (daktyle 75%, rodzynki 20%, suszone truskawki 1%), olej słonecznikowy, woda, ekstrakt truskawek 0,1%.
Cena: 4,49 zł za 100 g

Batony owocowe z bananami Castus
Skład: owoce 97% (daktyle 75%, banany 18%), olej słonecznikowy, woda, naturalny aromat bananowy.
Cena: 4,49 zł za 100 g

Te batony są dostępne w Biedronce już od jakiegoś czasu. Pisałam o nich już na Facebooku. Wcześniej próbowałam batoników w wersji truskawkowej, tym razem kupiłam smak bananowy. Batoniki dostępne są w opakowaniu po 5 sztuk (5 x 20 gramów). Smak batoników mi odpowiada – myślę, że to ciekawa przekąska.

Podsumowanie

Lubię mieć w kuchni zdrowe składniki, dzięki którym przygotowanie posiłków jest przyjemne i proste. Bardzo cieszy mnie, że obecna moda na zdrowy styl życia dociera do dyskontów i supermarketów. Dzięki temu podczas codziennych zakupów można łatwo kupić ciekawe produkty wspomagające nasze zdrowie lub będące alternatywą dla klasycznych słodyczy.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tego typu produktach :-)

 

*Wpis nie jest sponsorowany i nie powstał we współpracy z żadną marką.